skip navigation

BHS Athletic Success 2014-2015

ALL-REGION

 

CROSS-COUNTRY

BASEBALL

Alex Mathis

Devin Fuller         

Ashlyn Bishop

Davis Keller

Jetta Turner

Jacob Marcengill

Daniel Hurren              

Campbell Jolley

Isaac Owen

 

Cory Justice

BOYS’ SOCCER

 

Eduardo Lewis

VOLLEYBALL

Rafael Lewis

Jordan Cooksey

Dylan Napoli

Taylor Threatt

 

Monica Ridings

GIRLS’ SOCCER

 

Alex Mathis  

GIRLS’ TENNIS

Madison Morrow

Jaylin Dillard

Carmen Wilkins

Alli Gibson

Maggie Gossett

 

Michelle Morrissey

FOOTBALL

Kathryn Norungolo

Desmond Anderson

 

Bavuier Jackson

BOYS’ TENNIS

Malachi Farmer

Cody Brown

Anthony Smith

LaQuan Adams

D’Marco Jackson

 

Travis Jeter

GIRLS’ TRACK

 

Jessica Sashkov                         Pole Vault

COMPETITIVE CHEER

Yasmin Hassan                         200 meters

Michaela Lee                                        

 

Leah Manning

BOYS’ TRACK

Chelsea Church

 

Mary Carson Dowis

Daniel Hurren      

Kyleigh Moore

Desmond Anderson                              Long Jump

Jessica Sparks

Nate Reid                                    Triple jump

 

Tanner Cantrell                           Pole Vault

BASKETBALL

Bavuier Jackson                                Discus

Leonna Tucker

Bavuier Jackson                            Shot Put

Christian Thomas

Daniel Hurren                        4 x 800 Relay

 

Cory Justice                            4 x 800 Relay

WRESTLING

Byron Hurren                                      4 x 800 Relay

Billy Wilkins  (106)

Keyvon Graham                         400 meters

Scout Davison  (113)

Byron Hurren                                          800 Meters

 

Daniel Hurren                          1600 meters

SOFTBALL

 

Hailey Wells

 

Makayla Lefler

 

 

REGION PLAYER OF THE YEAR

 

Daniel Hurren             Boys’ Cross Country

Devin Fuller                                    Baseball

Michaela Lee                              Competitive Cheer

Daniel Hurren                            Boys’ Track

Desmond Anderson       Football - Offense

Alex Mathis                              Girls’ Soccer

 

 

 

 

REGION CHAMPIONS

 

STATE CHAMPIONS

 

Competitive Cheer

Desmond Anderson                  Track - Long Jump 

Girls’ Soccer

Set State Record for long jump.

Boys’ Track

Bavuier Jackson                   Track - Discus

 

REGION COACH OF THE YEAR

 

Kaytie Donald

Competitive Cheer

Buddy Ward

Baseball

Sally Sprouse

Girls’ Track

 

All-State

 

Daniel Hurren

Boys’ Cross Country

Bavuier Jackson

Football

Desmond Anderson

Football

Scout Davison

Wrestling

Alex Mathis

Wrestling

Desmond Anderson

Track   -   Long Jump

Bavuier Jackson

Track   -   Discus

Dahzon Jackson

Track   -   Long Jump

 

OTHER ACCOMPLISHMENTS

 

SHRINE BOWL

Bavuier Jackson

 

NORTH/SOUTH All-STAR FOOTBALL TEAM

Desmond Anderson

 

NORTH/SOUTH All-STAR WRESTLING TEAM

Scout Davison

 

NORTH/SOUTH SOCCER CLASSIC

Alex Mathis

Maggie Gossett

 

FCA Greenville/Spartanburg All-Star Basketball Team

Tierrany West

Leinna Tucker

Christian Thomas

 

Spartanburg Tip Off Club East/West All Star Classic

Tierrany West

Leonna Tucker

Corey Collins

Christian Thomas

 

 

SPARTANBURG HERALD-JOURNAL ALL-AREA TEAMS

 

FOOTBALL

Desmond Anderson                        Offense Malachi Farmer                    Offense

Bavuier Jackson                  Defense

D’Marco Jackson                 Defense

Matt Bryant                            Offense

Anthony Smith                     Defense

 

1st Team

1st Team

1st Team

1st Team

2nd Team

2nd Team

 

GIRLS’ CROSS-COUNTRY

Alex Mathis

 

2nd Team

BOYS’ CROSS-COUNTRY

Daniel Hurren

 

1st Team

BOYS’ BASKETBALL

Christian Thomas

2nd Team

WRESTLING

Scout Davison

1st Team

BASEBALL

Devin Fuller

Jacob Marcengill

Davis Keller

 

 

1st Team

1st  Team

1st Team

BOYS’ TENNIS

Cody Brown

Lucas Durham

LaQuan Adams

 

 

1st Team

2nd Team

2nd Team

GIRLS’ SOCCER

Alex Mathis

Maggie Gossett

Michelle Morrissey

Kathryn Norungolo

Madison Morrow

 

 

Player of the Year

1st Team

1st Team

2nd Team

2nd Team

BOYS’ SOCCER

Eduardo Lewis

Dylan Napoli

Rafael Lewis

 

 

1st Team

2nd Team

2nd Team

 

GIRLS’ TRACK

Alex Mathis

Jordan Cooksey

 

 

2nd team

2nd Team

 

BOYS’ TRACK

Desmond Anderson

Bavuier Jackson

 

 

1st Team

1st Team

 

 

SPARTANBURG HERALD-JOURNAL ACADEMIC

ALL-AREA TEAM

 

FOOTBALL

Davis Keller              1st Team

Nate Mathis               1st Team

James Hall                2nd Team

Matt Bryant                2nd Team

 

BOYS’ TENNIS

Lucas Durham         1st team

Charner Adams        2nd Team

 

GIRLS’ CROSS-COUNTRY

Jessica Pettit             1st Team

Hannah Chumley    2nd Team

Alex Mathis               2nd Team

 

GIRLS’ SOCCER

Michaela Lee                        1st Team

Kathryn Norungolo  1st Team

Taylor Threatt            2nd Team

 

VOLLEYBALL

Taja Geiger                1st Team

Brooke Whitaker      2nd Team

 

BOYS’ SOCCER

Neil Thomas             2nd Team

 

Girls’ Basketball

Alex Mathis               Honorable Mention

 

BASEBALL

Davis Keller              1st Team

John Pucetas           2nd Team

 

BOYS’ BASKETBALL

Nate Mathis               2nd Team

 

GIRLS’ TRACK

Hannah Jolley          1st Team

Alex Mathis               2nd Team

Jordan Cooksey       2nd Team

Mayra Garcia 2nd Team

 

WRESTLING

Scout Davison          1st Team

Matthew Bryant        1st Team

 

BOYS TRACK

James Hall                1st Team

Byron Hurren                        2nd Team

 

SOFTBALL

Michaela Mabry        1st team

Brooke Whitaker      1st Team

 

 

Spartanburg Herald Journal “Steve Sanders” Award:                       Alex Mathis

 

Spartanburg Herald-Journal Player of the Week:                           Football

Desmond Anderson,  Chester game

 

Spartanburg Sports Report Scholar Athlete of the Week

                       Christian Thomas

Basketball

 

Fox 21 Football Player of the Week         D’Marco Jackson:            Union County Game

         Desmond Anderson:  Chester Game

 

WSPA Channel 7 Football Player of the Week                  Desmond Anderson  Chester Game

 

Spartanburg Touchdown Club “Hawg (Linemen) of the Week”     

             Malichi Farmer:

                        Chester Game

 

 

COLLEGE SIGNINGS

 

Alex Mathis

Bavuier Jackson

Desmond Anderson

Maggie Gossett

Jordan Cooksey

Malichi Farmer

Michaela Lee

Codie Price

Jordan Linder

Katlyn Brown

Nyasia Walker

Leonna Tucker

Girls’ Soccer

Football/Track

Football/Track

Girls’ Soccer

Track

Football

Cheer

Cheer

Cheer

Gymnastics  

Cheerleading          

Basketball

 

 

Limestone

Limestone

Middle Tennessee State

Anderson

Converse

North Carolina Wesleyan

Presbyterian

Presbyterian

Limestone

Ursinus College

SMC

SMC